آموزش نصب لوستر

 آموزش نصب لوستر سقفی بصورت کامل و دقیق در 10 مرحله ساده !!

حتما این 10 مرحله را که بسیار ساده برای شما عزیزان نوشته شده است را با دقت بخوانید.

این روزها طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد و خانه شما زمانی شیک و مجلل به حساب می آید که به تک تک جزئیات دکوراسیون منزلتان توجه کرده باشید و گاهی بعضی از افراد تصور می کنند لوستر یک وسیله تجملی و نالازم در دکوراسیون منزل است.

اگر شما نیز جزء این دسته افراد باشید که لوستر را یک وسیله تجملاتی و نالازم می دانند بهتر است این روزها سری به بازار بزنید و تنوع لوسترهای کلاسیک، اسپرت، مینیمال و متناسب با سلیقه خود پیدا کنید در ضمن فراموش نکنید زیبایی هیچ گاه تجملاتی و نالازم نیست و خانه ای که به زیبایی دکور شده باشد می تواند بسیار آرامش بخش و دل انگیز باشد لوستر دقیقا وسیله‌ای است که توانایی دارد خانه ای را زیبا و باشکوه کند حتی وقتی در نوع ساده و مینیمال خود به کار می رود.

به شرط اینکه لوستر را به طریقی نصب کنید که تمام جزئیات و ریزه کاری ها در آن به طور مناسب و صحیح رعایت شده باشد، چرا که این ریزه کاری ها می تواند به راحتی نمای خانه و دکوراسیون شما را تحت تأثیر قرار دهد و اگر لازم باشد برای آموزش نصب لوستر روشی را به شما معرفی کنیم بهتر است این کار را طبق اصول و گام به گام یاد بگیرید و با رعایت اصول و ایمنی لازم لوستر زیبا و شیک خود را در منزل نصب کنید و از تأثیر زیبا و دل انگیزی که در دکوراسیون منزلتان ایجاد می کند لذت ببرید.

مرحله اول : نصب لوستر : رعایت ایمنی

  مراقب باشید دچار برق گرفتگی نشوید

حالا که تصمیم گرفته‌اید دکوراسیون منزل خود را با یک لوستر زیبا و مطابق سلیقه تان بیارایید.  بهترین روش این است که نصب لوستر سقفی را یاد بگیرید و قدم به قدم با آن هماهنگ شوید. بهترین روش برای نصب لوستر  ایمن ترین و اصولی ترین روش است و در ایمن ترین روش باید در همان اولین مرحله قبل از انجام هر کاری به سراغ فیوز منزل بروید و نگاهی به باکس فیوز منزلتان بیاندازید.

نصب لوستر

اگر قرار است لوستر را در پذیرایی یا هر قسمتی از خانه نصب کنید بهتر است مطمئن شوید فیوز آن بخش از خانه را قطع کرده اید. اگر منزل شما به صورت جزء به جزء برای هر بخش فیوز جداگانه ندارد و شما به هر دلیلی نمی توانید فیوز کل خانه را قطع کنید صبر کنید تا در زمانی مناسب اقدام به نصب لوستر کنید. زمان مناسب زمانی است که حتما اطمینان داشته باشید که جریان الکتریسیته ای در سیم کشی برق خانه شما وجود ندارد و قبل از نصب لوستر بهتر است بعد از قطع فیوز به وسیله فازمتر سیم برق را چک کنید و بدین ترتیب مطمئن شوید که حتما در مکانی که قرار به نصب لوستر  سقفی است سیم برق آن قسمت عاری از جریان الکتریسته باشد.

 

مرحله دوم : جداکردن لوستر قبلی

آموزش نصب لوستر

بسیار پیش می آید که قصد تعویض دکوراسیون منزل را دارید و می خواهید لوستر جدیدی را جایگزین لوستر قبلی کنید و یا گاهی برای رنگ کردن منزل و یا سقف نیاز هست که حتما لوستر را از سقف جدا کنید.

برای جدا کردن لوستر از سقف نیز باید فیوز خانه را قطع کرده باشید و سپس روی یک چهارپایه متناسب با ارتفاع لازم بروید و سیم های برق را را با فازمتر چک کنید بعد از مطمئن شدن قطع بودن جریان برق ابتدا سیم های برق را از لوستر قبلی جدا کنید و سپس با احتیاط کامل لوستری که در دست دارید بررسی کنید که قطعات جداشونده ای نداشته باشد.

آموزش پیشنهادی : روش تمیز کردن لوستر کریستالی

چنانچه لوستر دارای حباب یا قطعات ظریف و شکننده ای است مراقب باشید کسی را برای کمک در کنار خود داشته باشید تا بلافاصله بعد از جدا کردن سیم های برق از لوستر قطعات جدا شونده را از لوستر جدا کنید و به دستیار خود بدهید و  باید بدانید که گاهی لوسترهای کلاسیک بزرگ و بسیار سنگین هستند و قبل از هرگونه اقدامی برای جدا کردن لوستر منزلتان وزن تقریبی آن را تخمین بزنید و اطمینان حاصل کنید که شخص مناسبی برای جدا کردن لوستر هستید یا شخص مناسبی برای کمک به شما در کنارتان حضور دارد تا به سرعت بتوانید لوستر را در جای مناسبی قرار دهید و آسیبی به خود و یا لوستر نزنید.

 

مرحله سوم : ارتفاع لوستر و سقف را تخمین بزنید

روش نصب لوستر

قبل از اینکه اقدام کنید و برای نصب لوستر بالای چهارپایه بروید لطفا در نظر بگیرید ارتفاع چهارپایه شما به اندازه ای باشد که دستتان نه خیلی کشیده شود و نه آنقدر ارتفاع چهار پایه زیاد باشد که نتوانید به اندازه کافی روی انجام کار تسلط داشته باشید.

 

روش نصب لوست

 

از آنجا که باید ریزه کاری ها را با دقت انجام بدهید نباید در ارتفاعی قرار گیرید که نتوانید به راحتی این مراحل را انجام بدهید از طرفی ممکن است با لوستر سنگینی سر و کار داشته باشید که به شما این امکان را نمی دهد مدت زمان طولانی لوستر را حمل کنید بنابراین باید در ارتفاع مناسبی قرار بگیرید و دید کاملا مناسبی داشته باشید تا بتوانید با سرعت زمان بیشتری مراحل نصب لوستر را تکمیل کنید.

همجنین داشتن ارتفاع مناسب به شما کمک می کند اجزای لوستر را که ممکن است قابل جدا شدن باشند به راحتی در جای مناسب قرار دهید و به راحتی آن را در مکان مورد نظر نصب کنید. نصب لوستر باید در مدت زمان مناسب و با دید مناسب و تسلط کامل انجام شود به این ترتیب می توانید مطمئن باشید لوستر را صحیح و ایمن نصب کرده اید و همجنین در حین انجام مراحل کار به لوستر آسیبی وارد نخواهید کرد.

 

مرحله چهارم : ارتفاع قرارگیری لوستر را در نظر بگیرید .

نحوه نصب لوستر

یکی از اساسی ترین مراحل و روش نصب لوستر این است که بتوانید یک ارتفاع مناسب برای لوستر خود در نظر بگیرید، این مرحله کاملا به نوع لوستر و ارتفاع سقف منزل شما وابسته است. بعضی از خانه ها سقف های کوتاه تری نسبت به سقف های عادی دارند و اگر ارتفاع سقف منزل شما چندان بلند نیست بهتر است لوستری را برای منزلتان انتخاب کنید که زیاد ارتفاع نداشته باشد از طرفی بتوانید زنجیر اتصال آن به سقف را نیز کوتاه کنید.

اکثر لوسترها این قابلیت را دارند که برای نصب بتوانید زنجیر اتصال آن ها را کوتاه کنید قبل از اینکه سیم های برق را به لوستر متصل کنید بهتر است به بالای چهارپایه رفته در ارتفاع مناسب قرار بگیرید و لوستر را به صورت فرضی روی سقف نگه دارید و ارتفاع مناسب برای قرار گرفتن لوستر را نسبت به کوتاه یا بلندی سقف منزلتان در نظر بگیرید در صورتی که نیاز به کوتاه کردن زنجیر اتصال لوستر به سقف دارید کافی است به وسیله انبردست دانه های زنجیر را با خم کردن از زنجیر اصلی خارج کنید. وقتی از ارتفاع مناسب لوستر مطمئن شدید لوستر را به دستیار خود بسپارید و برای مرحله بعد آماده شوید.

مرحله پنجم: نحوه نصب لوستر: لوستر را به قلاب نصب کنید

در ادامه با مطلب نحوه نصب لوستر لازم است که آن را به قلابی که از سقف آویزان شده است وصل کنید. اگر قلابی از سقف منزل شما آویزان نیست خودتان دست به کار شوید و برای نصب لوستر این قلاب را نصب کنید. ابتدا در نظر بگیرید که سقف منزل شما سقف کاذب است یا معمولی، قلاب های مخصوصی برای سقف کاذب وجود دارند که برای نصب لوستر به سقف کاذب باید از آن قلاب ها استفاده کنید و اما روش نصب قلاب مخصوص لوستر به سقف: برای نصب قلاب به سقف به ابزار درل نیاز دارید، مهم است که محل نصب قلاب را درست انتخاب کنید.

در سقف هایی که با گچبری  و یا طراحی های دیگر محل مناسبی را برای نصب لوستر در نظر نگرفته اند و شما در مکانی که سیم برق از آن آویزان است اقدام به نصب لوستر می کنید بهتر است مراقب باشید که هنگام درل کاری مکان مناسبی از سقف را درل کنید تا به سیم های برق آسیبی وارد نشود.

در ضمن فراموش نکنید برای درل کاری نیز به دستیار نیاز دارید، از طرفی توجه داشته باشید به دلیل اینکه برای استفاده از درل به برق نیاز دارید حتی الامکان برق درل را از قسمت دیگری از خانه تأمین کنید و همچنان مکانی که می خواهید در آن لوستر نصب کنید فیوزش را قطع کرده باشید. اما اگر این این کار برایتان مقدور نبود مراقب سیم های برق باشید و با احتیاط درل کاری کنید و چنانچه تا به حال تجربه نصب لوستر از سقف را ندارید بهتر است بیشتر احتیاط کنید.

مرحله ششم برای نصب لوستر: نصب سیم های برق به لوستر

به مرحله حساس دیگری وارد شدیم و این مرحله از روش نصب لوستر بسیار حساس است! از این بابت این مرحله حساسیت ویژه ای دارد که ممکن است نتوانید سیم های برق را به درستی نصب کنید. قبل از نصب کردن سیم های برق به لوستر حتما این مرحله را با دقت مطالعه کنید. چرا که نصب اشتباه سیم ها به لوستر می تواند باعث پریدن فیوز شود به طوری که بعد از وصل کردن فیوز بلافاصله با پریدن فیوز خانه مواجه می شوید پس بنابراین بهتر است بدانید کدام سیم را باید به کدام قسمت لوستر متصل کنید.

لوسترها در این بخش به دو قسمت تقسیم می شوند لوسترهایی که دارای یک پل هستند و لوسترهای دو پل برای اتصال سیم های برق به هر کدام از این لوسترها باید روش مناسبی به کار ببرید. در ادامه با این روش ها آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

مرحله هفتم برای نصب لوستر: استفاده از کلید یک پل یا دو پل برای لوسترهای مختلف

تشخیص اینکه برای نصب لوستر خود از کلید یک پل استفاده کنید یا دو پل به نوع لوستر و تعداد لامپ (شعله) هایی بستگی دارد که در لوستر وجود دارد. ممکن است شما لوستری انتخاب کرده باشید که تعداد شعله های زیادی داشته باشد و شما در هر موقعیتی تمایل به روشن کردن همه شعله های آن نداشته باشید. در این مواقع بهترین راه استفاده از کلید دو پل است که به شما این امکان را می دهد که در هر زمان و موقعیتی که دوست دارید تعدادی یا همه شعله های لوستر خود را روشن کنید.

نصاب لوستر

اما اگر لوستری دارید که تعداد شعله های آن کم و یا برای فضای مورد نظر شما کافی است و حتما باید همه شعله ها روشن شود تا نور کافی را برای فضا تأمین کند می توانید به سادگی از کلید یک پل برای نصب لوستر خود بهره ببرید. دلیل این انتخاب و تأکید برای اینکه از چه نوع کلیدی برای نصب لوستر استفاده کنید به این دلیل است که روش نصب لوستر به کلید یک پل یا دو پل متفاوت است. بعد از تشخیص اینکه کلید یک پل یا دو پل برای نصب لوستر شما مناسب است حالا به تشریح این موارد می پردازیم که چطور باید لوستر را به کلید یک پل و یا دو پل متصل کنیم.

مرحله هشتم برای: نصب لوستر سقفی یک پل و لوسترهای دو پل

برای اینکه بتوانیم یک لوستر دو پل را نصب کنیم باید از یک ترمینال سه تایی استفاده کنیم و اگر قرار باشد برای نصب لوستر سقفی از کلید یک پل استفاده کنیم باید از یک ترمینال دو تایی استفاده کنیم. لوسترهای دو پل سه سیم دارند دو سیم فاز و یک سیم نول، لازم است که سیم های فاز لوستر به سیم فاز برقی که از سقف آویزان است وصل شوند. سیم فاز برق به رنگ قرمز است به راحتی با استفاده از رنگ سیم برق می توانید دو سیم فاز لوستر را به سیم قرمز رنگ برق وصل کنید و تنها سیم باقی مانده لوستر را به سیم نول برق که معمولا به رنگ آبی است وصل کنید.

نصب لوستر یک پل از این هم ساده تر است و شما برای انجام کار یک پل از ترمینال دوتایی استفاده کرده اید که طبیعتا دو سیم دارد که یکی فاز و دیگری نول است. به راحتی سیم فاز لوستر را به سیم فاز برق وصل کنید و سیم نول لوستر را به سیم نول برق وصل کنید. بدین ترتیب لوستر شما به سیم های برق متصل می شود و شما به راحتی این مرحله را نیز تکمیل کرده اید.

مرحله نهم برای نصب لوستر: به جزییات توجه کنید و زیبایی لوستر را تکمیل کنید

اگر فیوز خانه را وصل کردید و لوستر شما خانه و فضا را نورانی کرد تبریک می گوییم شما موفق شده اید که لوستر سقفی منزلتان را به درستی و بدون هیچ مشکلی نصب کنید. تنها مرحله ای که باقی می ماند این است که سیم های برق را بپوشانید.

روش نصب لوستر سقفی

نگران این مسئله نیز نباشید چرا که هر لوستری یک روکش زنبق شکلی در انتهای زنجیر اتصال خود دارد که کافی است این روکش رنبق شکل را به سمت بالا بکشید و سیم های برق را پنهان کنید. بدین شکل جزییات را نیز تکمیل کرده و نگران شکوه و زیبایی نور بخش فضای منزلتان نخواهید بود.

این لوستر زیبا می تواند طراحی دکوراسیون زیبای شما را تکمیل کند. فراموش نکنید این روکش زنبق شکل را با یک قطعه سیم ثابت کنید تا مطمئن باشید که سیم های برق کاملا پوشانده شده اند و دیگر قرار نیست نمایان شوند.

مرحله دهم و آخرین مرحله نصب لوستر: چک کنید لوستر شما به درستی نصب شده باشد

البته بهتر است از یک نصاب حرفه ای برای نصب لوستر استفاده کنید اما اگر خودتان اقدام به انجام کار کردید و تجربه ی قبلی در این زمینه ندارید بهتر است با احتیاط و گام به گام با استفاده از مطالعه دقیق این مطلب دست به اقدام بزنید و لوستر زیبا و با شکوه منزلتان را خودتان نصب کنید و از این کار لذت ببرید.

با همه گام به گام پیش رفتن ها ممکن است متوجه شوید که تمام لامپ ها و یا تعدادی از شعله های لوستر روشن نشده اند. ابتدا مطمئن شوید که تمام لامپ ها سالم باشند. حتی بسیار اتفاق افتاده است که لامپ های نو نیز دچار سوختگی بوده اند.

بعد از اینکه مطمئن شدید لامپ ها سالمند و مشکلی ندارند. لازم است مراحل را ابتدا و شمرده شمرده مرور کنید تا متوجه علت روشن نشدن بعضی لامپ ها شوید و آن را اصلاح کنید. با همه اینها امیدواریم این مقاله بتواند شما را کامل و صحیح هدایت کرده باشد و شما را به آنچه نیاز داشته اید رسانده باشد. حالا بهتر است تمام اجزا و حباب های لوستر خود را به آن وصل کنید و از نور زیبای لوستر خود لذت ببرید.

در صورتی که پس از خواندن این مقاله اقدام به انجام کار نمودید و مرحله به مرحله آموزش ما را اجرا کردید و در انجام کار نیازمند پرسش سوال و دریافت پاسخ سریع بودید! نگران نباشید! سایت فورژسازان همواره در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهد بود.

روش نصب لوستر به صورت کامل

ما در این مقاله اقدام به توضیحات کامل در زمینه آموزش نصب لوستر سقفی کردیم و شما عزیزان در صورتی که هرگونه سوالی دارید می توانید از قسمت نظرات اقدام به پیگیری سوال خود کنید. باید بدانید که هر لوستر روش نصب منحصربفرد خود را دارد و اصلا نباید نگران باشید! چراکه ما به صورت کامل اقدام به راهنمایی های لازم جهت انجام کار توسط شما می کنیم.

How to Install a Chandelier

7 دیدگاه در آموزش نصب لوستر منزل در 10 مرحله

 • مسعود1398-11-23 با 17:14

  سلام آموزش سیم کشی لوستر رو به صوزت ویدئو ای هم قرار بدین چون راحت میشه گام به گام رفت جلو

  پاسخ
  • forzhsaz1398-11-26 با 05:59

   با سلام خدمت شما دوست گرامی، توجه داشت هباشید که آموزشی ویدئویی نصب لوستر به زودی در همین مطلب قرار داده می شود.

   پاسخ
 • محمد مهدی1398-12-06 با 13:14

  سلام خیلی عالی و ساده نوشته شده بود و من تونستم با این آموزش به راحتی اقدام به نصب لوستر اتاق خودم کنم. با تشکر شما

  پاسخ
 • سید ابراهیم1398-12-06 با 13:40

  با سلامپ
  ما یه لوستر خریدیم که وزن 6 کیلوگرم هست و اقدام به نصبش با پیچ پروانه ای به کناف شقف پذیرایی کردم.
  حالا از این میترسم یه موقع نیافته پایین و مشکل دار بشه برامون

  پاسخ
  • forzhsaz1398-12-06 با 13:44

   سلام. باید بدانید که زیر کناف ها دقیقا یک سازه فلزی هستنش و در صورتی که بتونید پیچ پروانه ای رو کاری کنید که بیاد روی سازه فلزی خیلی محکم میشه و خطری تهدید نخواهد کرد. در غیر اینصورت احتمال خطر وجود داره.

   پاسخ
 • نعمتی1398-12-07 با 08:26

  سلام واقعا این آموزش بسیار ساده و جالب بود. ممنونم از مدیریت سایت فورژسازان

  پاسخ
 • مرتضی مرادی1398-12-07 با 08:43

  سلام بنده یک لوستر را خریداری کردم اما نمیخوام خودم اقدام به نصب کنم، آیا شما به صورت حضوری می تونین یک فرد بفرستین تا کارای نصب را انجام بده.

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *